W poprzedniej części poświęciliśmy dużo miejsca, aby skutecznie i przejrzyście zobrazować Ci, jak istotne w codziennej pracy, zarówno w biurze, jak i w trybie home office, jest odpowiednie zbudowane powierzchni i środowiska pracy. Podsumowując ostatni wpis, zwróć uwagę na te kilka czynników by, Twoja praca stała się prostsza i zdrowsza.
I dziś idziemy krok dalej. Wedle najświeższych doniesień zarówno ze strony WHO (ale przede wszystkim z raportów i analiz statystycznych dotyczących absencji pracowniczej) wyróżniono kilka czynników, które istotnie zaburzają Twój komfort pracy oraz powodują, że Twoja praca jest mniej efektywna i bardziej czasochłonna.
Wśród wymienionych czynników powodujących najczęstsze, dość powszechne dolegliwości bólowe, szczególnie w obszarze głowy i szyji oraz kręgosłupa lędźwiowego wyróżniono:
Żeby nie było, że się tu wymądrzamy, co jest takie złe i nieprawidłowe w podejściu do „zdrowego siedzenia”, poniżej prezentujemy Ci grafikę, jak to prawidłowo wyglądać powinno. Nie są to sztywne normy, ale pewne ramy i wskazówki, na które powinieneś zwrócić uwagę aranżując stanowisko pracy zdalnej
Ergonomiczny fotel z regulacją wysokości jest bardzo istotny podczas pracy biurowej, ale nawet najbardziej nowoczesny fotel nie ochroni Cię przed dolegliwościami bólowymi, jeśli nie przyjmiemy odpowiedniej postawy podczas siedzenia. Co więcej, zapamiętaj, że co jakiś czas musisz wstać.
Najbardziej z ergonomicznych form siedzenia przy komputerze charakteryzuje się niżej wymienionymi cechami. Zwróć na nie uwagę, zadbaj o swój kręgosłup, a on odwdzięczy się zdrowiem:
Taka postawa jest najbardziej prawidłowa i wygodna dla danej osoby, ale mimo to należy pamiętać, iż długotrwałe siedzenie nawet w prawidłowej pozycji nie jest dobra dla naszego zdrowia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zminimalizowanie czasu, który spędzamy w pozycji siedzącej, albo przerywanie siedzenia ćwiczeniami lub spacerami.
Wśród nowoczesnych trendów można też spotkać gumowe piłki do siedzenia lub fotele typu siodło. Zastępują i wypierają one skutecznie toporne, niewygodne fotele biurowe. Oczywiście w korporacjach o luźniejszym podejściu opcja ta znajdzie zastosowanie. Jednak nie wszędzie kultura korporacyjna na to pozwala.
Dbaj o swoje ciało. Ergonomia pozwala pracować dłużej i sprawniej.
Po prostu zdrowiej.