Jak już się pewnie przekonaliście, jesteśmy fanami poprawności i ergonomii dlatego dziś kontynuujemy naszą serię wpisów blogowych poświęconą tejże tematyce. Dziś skupimy się na wygodnym fotelu biurowym, ale także ogólnie na pojęciu, jakim jest ergonomiczny fotel biurowy.
Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w najprostszy możliwy sposób, gdyż jest to dość istotny aspekt w życiu każdego pracownika biurowego, zarówno w domu jak i w czasie pracy zdalnej, siedzenie to podstawa miejsca pracy w korporacji, księgowości ale także w pracy handlowca, dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a nowoczesne fotele ergonomiczne mają nam to ułatwić.
Aby rzetelnie odpowiedzieć na postawione powyżej pytanie, należy skupić się na wygodzie, ale też kilku aspektach technicznych, bo to, co musisz wiedzieć to to, iż NIE ISTNIEJE poprawna pozycja siedzenia jak i prawidłowa postawa ciała. Zawsze musimy rozważać między tym co najłatwiejsze (najwygodniejsze) dla mózgu oraz dla naszego układu mięśniowo-szkieletowego… a przy tym wszystkim aspekt wizualny też będzie miał nie lada znaczenie. Dlatego nim dobierzemy odpowiednie fotele w waszej firmie, w ramach naszego audytu postaramy się wyjaśnić, że fotel obrotowy i regulacja wysokości oparcia to nie szczyt techniki.
Dzięki temu mechanizmowi siedzisko i oparcie synchronicznie i automatycznie powtarzają ruchy siedzącego: do przodu, do tyłu, na boki. Tak więc, nie tracąc kontaktu kręgosłupa z oparciem krzesła, jesteś w aktywnym ruchu, kręgosłup jest rozluźniony, nie ma nadmiernego napięcia mięśni. To jest najważniejsze. Co ważne tak podstawowa opcja jest dość rzadko spotykana w biurach. W tym miejscu podstawą też będzie kontakt z podłogą, regulowana wysokość siedziska Twojego fotela biurowego będzie miała niebagatelne znaczenie.
Każda osoba ma inną wagę, dlatego różne siły, które przykładamy do oparcia krzesła, powinny być proporcjonalnie kompensowane przez jego opór. W przeciwnym razie kruche dziewczyny będą siedzieć jak żołnierze, nie mogąc się oprzeć. A duzi mężczyźni – zawsze w zrelaksowanej pozycji półleżącej, co nie jest zbyt dobre dla naszych pleców. Dobrze, gdy znajdziesz równowagę: plecy powinny stosunkowo łatwo odchylać się – ale nie na tyle, aby „odlatywać”. Regulacja oparcia może być mechaniczna lub automatyczna a jego regulowana wysokość ułatwi Ci efektywne siedzenie.
Na pewno powinna być, innej opcji nie ma. Zgodnie z zasadami ergonomii, od krawędzi siedziska do wewnętrznego zgięcia kolana powinna być odległość około szerokości dłoni. Stosuj tę zasadę zarówno w biurze jak i w domu. Jeśli jest mniejsza, to „ześlizgujesz się” z krzesła. Jeśli jest większa – „toniesz” w nim, powodując nadmierne napięcie mięśni nóg.
Oparcie fotela ergonomicznego poniżej 90 stopni jest wtedy, gdy wraz z siedzącym wydaje się schodzić do stołu. Ujemne nachylenie siedziska jest potrzebne, aby pozbyć się nadmiernego nacisku na wewnętrzną część uda, z powodu którego przepływ krwi jest zmniejszony w tym miejscu, a mięśnie nie otrzymują odpowiedniego odżywienia i tlenu. Dzieje się tak, gdy jesteś zmuszony do pracy przez długi czas w pozycji pochylonej do biurka (piszesz długopisem, zaglądasz do danych na monitorze).
Dokładniej wysokość podparcia lędźwiowego. Dobrze, jeśli tak. Podparcie lędźwiowe zapewnia najściślejszy kontakt oparcia fotela z punktem największego zgięcia kręgosłupa. Źle, gdy podparcie lędźwiowe opiera się na pośladkach lub odwrotnie, prawie na łopatkach. Im gęstszy dotyk, tym bardziej zrelaksowana pozycja siedzącego. W rzeczywistości regulowana wysokość samego oparcia nie odgrywa roli ergonomicznej. To tylko symbol statusu i znaczenia siedzącego, nic więcej!
Muszą być i tyle. Bez nich praca przy komputerze, po kilku godzinach przerodzi się w męczarnie.
Łokcie tenisisty i golfisty są powszechne u pacjentów pracujących przy komputerze, nie miałeś nigdy do czynienia z żadnym z tych sportów, a problem się pojawił? Ciekawe dlaczego? Już to wiesz!
I tu realnie odniesiemy się do tego co wcześniej pisaliśmy, regulowany zagłówek w wyprofilowanym fotelu ergonomicznym, który powinien być przedłużeniem wysokości regulowanego oparcia fotela biurowego to tylko i wyłącznie kwestia nowoczesnego designu i własnych preferencji, podparcie szyii nic nie wnosi. Trochę tak jak w samochodzie… wszyscy mamy regulowane podparcie pod głowę, ale z kontaktem to już ciężka sprawa.
– oparcie fotela wykonane z siatki, pod względem ergonomicznym niczym nie ustępuję temu wykonanemu z materiału. Plus w gorące letnie dni siatka pozwoli Twoim plecom lepiej oddychać.
– plastikowy korpus nie jest gorszy od metalowego, liczy się możliwość regulacji krzesła ergonomicznego oraz umiejętność adaptacji do własnych potrzeb zarówno w biurze jak i w domu w czasie home office. Nowoczesny plastik jest bardzo wytrzymały, krzesło wykonane z niego będzie Ci służyło 10 lat i więcej. A możesz sporo zaoszczędzić, kupując takie krzesło.
– jeśli chcesz zaoszczędzić, to wybierz tańszy materiał (mniejsza ścieralność), niższe oparcie, plastikowe elementy, ale nigdy nie oszczędzaj na samym mechanizmie oraz podłokietnikach.
Jeśli temat Cię zainteresował i chcesz dostosować swoje miejsce pracy czy też w całej swojej firmie – zobacz, jak możemy Ci pomóc: http://zdrowieprzedsiebiorcow.pl/uslugi/
Podanie adresu e-mail jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie informacji handlowych pod wskazany adres e-mail. Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych jest FIZJOMASTER Krzysztof Rujna z siedzibą przy ul. Naramowicka 211A/26, 61-611 Poznań.