zdrowa_firma_logo
wdowi garb

WDOWI GARB A TWOJE ZDROWIE

Wdowi garb, znany również jako powiększona kyfoza piersiowa lub postępująca kyfotyczna deformacja kręgosłupa. Wdowi garb charakteryzuje się wysokim ustawieniem pozycji maksymalnego zgięcia kręgosłupa piersiowego w kolumnie kręgosłupa. Ta patologiczna zmiana prowadzi do powstania garbu u podstawy karku i jest często spotykana w grupie seniorów, częściej u kobiet, chociaż nie jest to przypadłość ograniczona wyłącznie do tej grupy wiekowej i płci. Wdowi garb występuje także u młodych osób, wykonujących pracę siedzącą, z wysuniętą głową w przód. Co istotne, często zapomina się, iż nie jest to wyłącznie defekt wizualny, (garb na plecach) nie jest estetyczny ale problem , który może się rozwijać powolnie, prowadząc do pogorszenia stanu zdrowia.

CO TO JEST I JAKIE MA PRZYCZYNY

Normalna krzywizna kręgosłupa piersiowego to łagodna kyfoza, lecz w przypadku wdowiego garbu obserwujemy znaczne nasilenie tego zjawiska. Kyfoza jest wynikiem procesu degeneracyjnego, postępującego zwyrodnienia, w ramach którego dochodzi do zmiany kształtu kręgów. Często stan ten wywoływany jest zmniejszeniem gęstości mineralnej kości (osteoporozą), niedoborem witaminy D lub zaburzeniami w funkcjonowaniu mięśni. Zdecydowanie rzadziej przyczyną wystąpienia wdowiego garbu jest przebycie w dzieciństwie dysplazji kręgosłupa zwanej chorobą Scheuermanna lub schorzenia o podłożu reumatycznym.

DYSFUNKCJA KRĘGOSŁUPA? IMPLIKACJE – BAWOLI KARK

Rozwój wdowiego garbu jest niebezpieczny, istnienie dysfunkcji może prowadzić do silnych bólów odcinka szyjnego kręgosłupa, dolegliwości przypominających rwę barkową oraz uczucie sztywności. Co ważne, nieleczona przypadłość może prowadzić do powstawania przeciążeń w rejonie głowy i karku, które wpływać będą negatywnie na narząd wzroku oraz zwiększając częstotliwość i stopień nasilenia bólów głowy, niszcząc komfort codziennego funkcjonowania. W skrajnej sytuacji, dolegliwości związane z dysfunkcją budowy kręgosłupa mogą powodować trudności z oddychaniem i ucisk na narządy wewnętrzne, płuca i serce co wpłynie niekorzystnie na jakość funkcjonowania w środowisku.

LECZENIE WDOWIEGO GARBU – WADA POSTAWY

W strategii terapeutycznej dla osób z wdowim garbem olbrzymi wkład wnosi i rolę pełni fizjoterapia – ćwiczenia korekcyjne, rozciąganie nadmiernie napiętych i wzmacnianie osłabionych mięśni szyji, barków i mięśni międzyłopatkowych. Zabiegi z zakresu fizykoterapii jak laser, pole magnetyczne i ultradźwięki zmniejszą miejscowo stan zapalny i poprawią krążenie w miejscu dysfunkcji. W razie występowania bardzo intensywnych objawów bólowych zalecana jest farmakoterapia (NLPZ) a w przypadku stwierdzenia dysfunkcji w budowie kręgów mocniejsze leki o działaniu przeciwbólowym stosowane pod kontrolą lekarza. Skrajnym przypadkiem interwencji jest operacja korygująca – leczenie chirurgiczne wady kręgosłupa.

Leczenie – czy da się go pozbyć? 

W fizjoterapii główny nacisk kładzie się na wzmocnienie mięśni grzbietu i kręgosłupa, poprawienie stabilizacji łopatek oraz poprawę pozycji spoczynkowej ustawienia barków. Regularne ćwiczenia mogą spowolnić postęp deformacji i wpłynąć na zmniejszenie bólu.

Farmakoterapia, szczególnie w przypadkach związanych z osteoporozą, skupia się na zwiększeniu wytrzymałości kostnej i hamowaniu postępowania deformacji kręgosłupa.

Operacje są stosowane w przypadkach, gdy stopień deformacji kręgosłupa jest tak duży, że konieczne jest jego chirurgiczne skorygowanie.

JAK POZBYĆ SIĘ ? WDOWI GARB – FIZJOTERAPIA I ĆWICZENIA?

Najważniejszą strategią w profilaktyce jest unikanie czynników sprzyjających wsparciu wdowiego garbu. O tyle, co na czynniki dziedziczne, zmiany degeneracyjne wpłynąć nie możemy, to ważnym jest fakt świadomości na temat szkodliwych i niszczących działań w życiu codziennym sprzyjających występowaniu i pogłębianiu się dysfunkcji. Regularne ćwiczenia, utrzymanie prawidłowej postawy ciała, zarówno podczas siedzenia, jak i stania, a także zbilansowana dieta bogata w wapń i witaminę D, to klucz do zdrowego ciała. Aktywizacja kręgosłupa wpłynie korzystnie na jego mobilność i poprawę jakości ruchu. Dodatkowo warto wspomnieć o regularnym monitoringu, a więc badaniach densytometrycznych i radiologicznych we wczesnym wykrywaniu osteoporozy.

Zapobieganie zawsze lepszą strategią niż leczenie. Aktywny tryb życia i utrzymanie narządu ruchu w formie mogą pomóc w wielu problemach z kręgosłupem.

Dbajcie o swoją postawę, w pracy i w domu