zdrowa_firma_logo
Nagłówek ergonomiczna klawiatura

Ergonomiczna klawiatura - czyli jak poprawić ergonomię pracy?

Jak poprawić ergonomię pracy?

Ergonomiczna klawiatura została zaprojektowana z myślą o wygodzie użytkownika i poprawie ergonomii pracy, umożliwiając bardziej naturalne ułożenie nadgarstków, korygując stanowisko pracy. Istnieje wiele sposobów na uczynienie klawiatury ergonomiczną. Prawdziwa ergonomiczna klawiatura powinna być dobierana indywidualnie, więc zobaczysz wiele klawiatur o różnych kształtach, wysokościach, klawiszach i innych parametrach. Wszystkie klawiatury ergonomiczne mają jednak jedną wspólną cechę: pisanie na nich jest znacznie przyjemniejsze.

Jak zadbać o miejsce pracy? Zapewne zauważysz podczas zakupów, że termin „ergonomiczny” może dotyczyć nie tylko klawiatur. Każdy przedmiot, którego używasz regularnie, a który sprawia Ci ból nadgarstków lub dyskomfort, prawdopodobnie ma ergonomiczną alternatywę, która pomoże Ci uniknąć niepożądanych efektów jej użytkowania. Wpisuje się to w zasady ergonomicznego stanowiska pracy. Mówiąc o „home office”, bądź korporacyjnym „work site” najczęstsze ergonomiczne rozwiązania, w które można zainwestować, to oczywiście klawiatury, myszki komputerowe i krzesła biurowe oraz monitory.

Kiedy kładziesz ręce na ergonomicznym modelu klawiatury, natychmiast czujesz różnicę między nią a płaską wersją użytkową w domu, której prawdopodobnie używałeś. Twoje nadgarstki są w bardziej naturalnej pozycji i możesz swobodniej regulować swoją postawę poprzez odpowiednią regulację wysokości stanowiska pracy. Po niewielkim treningu szybko oswoisz się z wygodnym pisaniem na klawiaturze i pozbędziesz się bólu pleców.

Klawiatura ergonomiczna – jakie ma zalety?

Zwiększa komfort nadgarstków w trakcie ergonomicznej pracy.

Podczas korzystania z płaskiej klawiatury bez podpórki na ręce, nadgarstki większości osób są skierowane do wewnątrz. Ponieważ jest to nienaturalna dla nich pozycja, powodująca dyskomfort, zwłaszcza przy długim pisaniu. Klawiatury ergonomiczne zostały zaprojektowane tak, aby pomóc nadgarstkom w naturalnym przyjęciu pozycji, która zmniejsza obciążenie i poprawia ergonomię pracy. Oczywiście ergonomiczne klawiatury naprawdę w różny sposób podchodzą do tego, jak powinny być ułożone dłonie i nadgarstki, aby zapewnić maksymalny komfort pracy. Niezależnie od tego, jaki styl klawiatury ergonomicznej wybierzesz, wszystkie będą znacznie wygodniejsze niż tania płaska klawiatura.

Sprzyja komfortowi ramion w miejscu pracy.

W przypadku płaskich klawiatur ręce są zwykle odwrócone do wewnątrz, tworząc przed sobą coś w rodzaju odwróconej litery „V”, z rękami w centrum uwagi. W tej pozycji łatwiej się garbisz. Z drugiej strony, klawiatury ergonomiczne często utrzymują wasze ręce wyprostowane przed sobą, co ułatwia ułożenie barków do tyłu i prostych pleców. Nawet samo przeniesienie ramion z pozycji odwróconej litery „V” na przód barków odciąży Twoje ramiona.

Zwiększa szybkość pisania i produktywność stanowiska pracy.

Nowa ergonomiczna klawiatura z pewnością będzie wymagała treningu. Będziesz musiał spędzić z nią trochę czasu, przyzwyczajając się do innego kształtu klawiatury lub nawet innego układu klawiszy. Podczas tego okresu nauki, Twoja produktywność i szybkość pisania na pewno ucierpi. Jednak po opanowaniu tej nowej ergonomicznej klawiatury komputerowej będziesz prawdopodobnie pisać szybciej niż dotychczas, ponieważ Twoje dłonie i nadgarstki będą czuły się bardziej komfortowo przez cały dzień. A kiedy czujesz się bardziej komfortowo w ciągu dnia, wzrasta również produktywność.

Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku, ergonomiczna klawiatura mechaniczna może być bardzo istotna. Chociaż niektóre rodzaje klawiatur wymagają przyzwyczajenia się, to zdecydowanie warto. Ergonomiczna klawiatura to inwestycja, ale będzie Wam służyła wiele lat.

Czy zawsze poprawa stanowiska pracy wpłynie ochronnie na zdrowie?

Tu brak jednoznacznej odpowiedzi, chociaż niektórzy producenci klawiatur często twierdzą, że prawdziwa klawiatura ergonomiczna zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka lub innym urazom związanym z przeciążeniami, nie ma na to jednoznacznych dowodów. Niemniej jednak model ergonomiczny ma więcej zalet i jest wygodniejsza od płaskiej. A jak chcesz wiedzieć, jak wpłynąć na swoje zdrowie – to tu znajdziesz kilka rad

http://zdrowieprzedsiebiorcow.pl/rusz-sie/

Ergonomiczna klawiatura – rodzaje?

Jeśli wykonasz szybki research z hasłem „klawiatury ergonomiczne”, zobaczysz wiele wyskakujących opcji. Istnieje tak wiele różnych kształtów klawiatury do wyboru i w większości wyglądają trochę dziwnie. Odpowiednia ergonomia pracy to wygoda, a nie styl, choć niektóre opcje naprawdę wyglądają całkiem fajnie.

Warto również zauważyć, że ergonomiczna klawiatura nie ogranicza się do jednego typu czy konstrukcji. Na przykład możesz mieć zarówno klawiaturę dzieloną, jak i ekranową, możesz mieć także klawiaturę bezprzewodową jeśli lubisz ruch w miejscu pracy. Przyjrzyjmy się jednak zaletom każdego z tych popularnych ergonomicznych wzorów.

Klawiatura dzielona

Dzięki temu, że klawisze znajdują się w podzielonej klawiaturze, ten rodzaj pomaga wyprostować dłonie i nadgarstk,i co poprawi ergonomiczne warunki pracy. Dostępne są dwa warianty dzielonych klawiatur.

Pierwsza, przedstawiona poniżej, jest nieco bliżej tradycyjnej płaskiej klawiatury, ponieważ stanowi jeden duży element. Takie rozdzielone klawiatury zazwyczaj mają wbudowane podpórki na ręce i odwrócony trójkąt z pustym odstępem między dwiema połówkami klawiszy.

klawiatura ergonomiczna

Druga wersja podzielonej klawiatury, pokazana poniżej, składa się z dwóch oddzielnych części zamiast jednej. Nadal masz te same klawisze w tym samym formacie, w którym są zwykle używane, ale klawiatura jest podzielona na dwie części. Pozwala to na łatwe trzymanie rąk przed sobą podczas pisania tekstu, a tym samym trzymanie prostych nadgarstków.

klawiatura dzielona rozłączna

Klawiatura wklęsła

Jest jedną z najdziwniejszych w wyglądzie, ale jest bardzo wydajna. Jeśli ktoś spojrzy na wklęsłą klawiaturę (na zdjęciu poniżej) na biurku, może nawet nie rozpoznać, że jest to klawiatura. Jest to jednak świetny temat do rozmowy i będziesz mógł powiedzieć im wszystkim o tym, jak lepiej czują się twoje nadgarstki i jak możesz pracować przez dłuższy czas bez dyskomfortu.

klawiatura wklęsła

Klawiatura wklęsła poniżej ma również grupy kciuków. Ze względu na to, jak klawisze są skonfigurowane w tym stylu klawiatury, ręce i palce nie powinny być mocno rozciągnięte podczas wpisywania tekstu.

A może klawiatura komputerowa ergonomiczna w kształcie namiotu?

Klawiatury w kształcie namiotu nie tylko pomagają utrzymać nadgarstki, ale również utrzymać przedramiona w neutralnej pozycji, w której nie obracają się zbyt mocno. Taka klawiatura (na zdjęciu poniżej) jest podzielona i pochylona do wnętrza. W przypadku większości ergonomicznych klawiatur w kształcie namiotu można regulować kąt nachylenia. Dlatego, chociaż najwyższy stopień napięcia może być optymalny dla twoich nadgarstków i przedramion, możesz zacząć od najniższego stopnia, dopóki nie przyzwyczaisz się, przy jej stosowaniu warto zadbać o odpowiedni monitor i wysokość ekranu.

klawiatura dzielona łamana

Klawiatura z miejscem na duży palec

Klawiatura z miejscem na kciuka pokazana poniżej ma zwykle inny układ klawiszy w porównaniu ze zwykłą, starą i płaską klawiaturą. Klawiatura taka zastępuje klawisz spacji dwoma grupami przydatnych klawiszy przy każdym kciuku. W zależności od klawiatury te grupy klawiszy mogą zawierać niestandardowe skróty klawiaturowe lub inne przydatne klawisze, które zostały rozmieszczone dla wygody użytkownika, takie jak Ctrl, Alt lub klawisz Windows.

Klawiatura dzielona rozłączna z grupą na kciuki

Czy warto przepłacać i dopłacać do ergonomicznej pracy?

Wielu z nas używa klawiatury codziennie, niezależnie od tego, czy jest to wykonywanie zadań w pracy, czy pisanie tekstu do domowej rozrywki, szukanie najlepszej restauracji, w której można zjeść, czy kupowanie idealnego przedmiotu. Chociaż ergonomiczne klawiatury mogą być przydatne dla wszystkich, są szczególnie przydatne dla tych, którzy używają klawiatury do pracy przez cały dzień.

Jak zadbać o domowe biuro i ergonomiczne warunki pracy?

Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku, pisząc od dziewiątej do piątej, będzie miała ona ogromne znaczenie. Chociaż niektóre style wymagają pewnego przyzwyczajenia, nauki nowych układów klawiszy lub nowych pozycji nadgarstka w stanie spoczynku, nauka ta jest warta czerpania korzyści. Ergonomiczna klawiatura to kosztowna inwestycja, ale posłuży bardzo długo.

Chociaż niektórzy producenci klawiatur często twierdzą, że ergonomiczna klawiatura zapobiega syndromowi cieśni nadgarstka lub innym powtarzającym się urazom, nie ma jednoznacznych dowodów, aby to potwierdzić. Jednak ergonomiczna klawiatura jest z pewnością wygodniejsza niż płaska klawiatura. Dlatego nim dokonasz zakupu klawiatury ergonomicznej, zobacz, jakie masz opcje.

Warto wspomnieć, że idealnym uzupełnieniem klawiatury spełniającej zasady ergonomii pracy będzie mysz ergonomiczna, ale o niej w kolejnym wpisie. 

A jeśli jeszcze nie czytałaś/eś na naszym blogu o aranżacji Twojego biura, aby poprawić ergonomię stanowiska – wpadaj tu: http://zdrowieprzedsiebiorcow.pl/organizacja-miejsca-pracy/